Unde-am fost și încotro mergem
Salutare prietene! Îți doresc un călduros la mulți ani și să dea Domnul să rămâi sănătos, voios și plin de energie pentru a răspândi evanghelia domnului nostru Isus Cristos.
Dacă ai trecut prin momente grele, mă rog lui Dumnezeu ca să te mângâie și anul 2025 să fie anul tău de biruință.
Pentru cei care am pierdut oameni dragi anul trecut, mă rog Domnului să ne redeschidă ochii spre realitatea veșnică a revenirii lui Isus în glorie, și să ne bucurăm în nădejdea reîntâlnirii cu Mântuitorul nostru și cu cei dragi, în curând!
Unde-am fost
Anul 2024 a fost plin de evenimente mai mici și mai mari. Israelul a continuat ofensiva împotriva teroriștilor care-i înconjoară, Siria s-a dizolvat și încearcă să se reinventeze cu un fost terorist la cârmă. Războiul din Ucraina a continuat nestingherit și nu pare să se oprească decât, poate, prin intervenția noului președinte american, Trump.
Pe plan global, țările unde au avut loc alegeri, s-au întors spre politici de dreapta iar în România, s-a creat o situație „interesantă” prin anularea alegerilor prezidențiale.
Mai jos, câteva articole interesante de anul trecut.
Încotro mergem?
Pe plan global, inaugurarea lui Trump ca și președinte al SUA pare să schimbe dinamica globală. Israelul va primi probabil mult mai mult suport de peste ocean și s-ar putea să vedem un război sau o răsturnare de situație în Iran.
Europa pare destul de fragmentată politic și se pare că forțele de stânga încearcă să se mențină la putere cu orice preț. Legislativ, de azi în Europa este activ DSA (Digital Service Act) care pune presiune și mai mare pe rețele sociale pentru a modera conținutul publicat pe internet. Criticii acestei legi spun că ea reprezintă o bază de pornire pentru acțiuni de cenzură la nivel european. Om trăi și om vedea.
În România, nu se știe când și cine va candida la alegerile prezidențiale. Rămâne de văzut dacă tendința de orientare spre dreapta a românilor se accentuează sau se diminuează din cauza acestei intervenții „interesante” a factorului juridic în procesul electoral.
Ce ne rezervă viitorul?
Cred că tendința omenirii va fi să continue îndepărtarea de Dumnezeu și va ajunge într-un punct în care oamenii vor avea iluzia că pot lupta cu Dumnezeu, și culmea, pot învinge.
Împărații pământului se răscoală și domnitorii se sfătuiesc împreună împotriva Domnului și împotriva Unsului Său, zicând: „Să le rupem legăturile și să scăpăm de lanțurile lor!” Cel ce șade în ceruri râde, Domnul Își bate joc de ei. '
Știm însă cine va câștiga ultima bătălie și ce viitor glorios îi așteaptă pe credincioși.
Închei acest prim articol din anul 2025 cu îndemnul de a nu te lăsa impresionat sau fascinat de lucrările celui rău, ci mai degrabă, de a te adânci în studierea Bibliei și în menținerea unei legături strânse cu credincioșii din orașul tău și nu în ultimul rând, de a avea ochii deschiși pentru a observa și percuta la oportunitățile pe care ți le va scoate Dumnezeu în cale.
La mulți ani! 🎉